Modèle: 2401-14MYG | CUP: 5060144881267
Télécharger: datasheet
Plus de produits Trumeter
Demander à un expert
Disponibilité 2 à 3 semaines
Quantité
Traceable Calibration Certificate Icon
Trumeter 2401-14MYG offre
Caractéristiques
  • Quickly measures yards and eighths at speeds of up to 3,000 rpm
  • Large digit display makes it easy to track length values during operation
  • Accurately measures length by weighing down material being measured
  • Includes stay rod and counter mounting bracket for easy setup
Applications
  • Calendars
  • Tenters
  • Rolling
  • Ribbon winding
  • Textile machinery
Spécifications pour le Trumeter 2401-14MYG
Display Six 0.25" (6.4 mm) digits
Measurement Unit Yards and eighths
Speed of Travel 3,000 rpm mechanical (maximum)
Direction of Travel Top going
Wheel Type One 12" (30.48 cm) rubber-covered plastic
Accuracy ±1%
Mounting Stay rod
Product Length 19.69" (500 mm), 0.28" (7 mm) shaft diameter
Product Width 9.81" (250 mm)
Product Height 3.94" (100 mm)
Product Weight 3.74 lbs (1.7 kg)
Le Trumeter 2401-14MYG comprend
  • Measuring Counter with Stand
  • 17.99" (457 mm) Stay Rod
  • Counter Mounting Bracket
  • Wheel
Présentation des unités de mesure de la longueur pour service intensif Trumeter série 2401
Cette série comprend également des mesures sélectionnables par l’utilisateur - unités impériales ou métriques - selon vos besoins. L’affichage comporte 6 chiffres de 0.25", ce qui facilite la lecture des mesures. Ces compteurs pour service intense robustes sont parfaits pour la fabrication des calendriers, pour les rames, les enrouleurs, les enrouleurs de ruban, les machines textiles et presque tous les autres processus de fabrication continus. La tige de maintien mesure 18" (460 mm) de long et 14 mm de diamètre.
Trumeter 2401-14MYG offre
Caractéristiques
Applications
  • Calendars
  • Tenters
  • Rolling
  • Ribbon winding
  • Textile machinery
Direction of Travel Top going
Accuracy ±1%
Mounting Stay rod
Product Width 9.81" (250 mm)
Product Height 3.94" (100 mm)
  • Measuring Counter with Stand
  • 17.99" (457 mm) Stay Rod
  • Counter Mounting Bracket
  • Wheel