Lorsqu'il est jumelé à une DEL SunbrightMD lisible à la lumière du soleil optionnelle (vendue séparément), cet indicateur de procédé à 4 relais affiche les signaux sur un écran à double ligne de 6 chiffres. L'indicateur de procédé est doté d'une gamme de fonctionnement de 85 à 265 V CA et d'une sortie 4 à 20 mA.
Lorsqu'il est jumelé à une DEL SunbrightMD lisible à la lumière du soleil optionnelle (vendue séparément), cet indicateur de procédé à 4 relais affiche les signaux sur un écran à double ligne de 6 chiffres. L'indicateur de procédé est doté d'une gamme de fonctionnement de 85 à 265 V CA et d'une sortie 4 à 20 mA.
Possède des spécifications et des fonctionnalités qui en font clairement l'un des indicateurs de processus les plus avancés sur le marché.
Possède des spécifications et des fonctionnalités qui en font clairement l'un des indicateurs de processus les plus avancés sur le marché.
Caractéristiques
Applications
| Type de produit | Indicateur de tableau numérique de processus 1/8 DIN |
| Type de produit | Indicateur de tableau numérique de processus 1/8 DIN |
| Entrées | Courant (4 à 20 mA), Tension (0 à 10 V) |
| Entrées | Courant (4 à 20 mA), Tension (0 à 10 V) |
| Affichage | SunBright, 15.24 mm (0.6"), double ligne, 6 chiffres, DEL rouge |
| Affichage | SunBright, 15.24 mm (0.6"), double ligne, 6 chiffres, DEL rouge |
| Alimentation | 85 à 265 V CA, 90 à 265 V CC |
| Alimentation | 85 à 265 V CA, 90 à 265 V CC |
| Sorties | 4 relais et sortie 4 à 20 mA |
| Sorties | 4 relais et sortie 4 à 20 mA |
| Alimentation du transmetteur | 24 V CC à 200 mA + 24 V CC à 40 mA |
| Alimentation du transmetteur | 24 V CC à 200 mA + 24 V CC à 40 mA |
| Homologations | CE, UL/C-UL |
| Homologations | CE, UL/C-UL |
| Garantie | 3 ans |
| Garantie | 3 ans |
| Dimensions | 119 x 62 x 143 mm (4.68 x 2.45 x 5.64") (L x H x P) |
| Dimensions | 119 x 62 x 143 mm (4.68 x 2.45 x 5.64") (L x H x P) |
| Poids | 269 g (9.5 oz) |
| Poids | 269 g (9.5 oz) |
MeterView® Pro software is designed for use with ProVu meters and allows users to remotely program, monitor, and datalog using a PC. Remote programming allows for all available meter settings to be programmed through an easy, user-friendly interface. The data acquisition feature allows the user to gather readings from a meter at user-selected intervals and generate charts using common tools like Microsoft® Excel. A linearization setup function is also included. With this utility the user can configure up to 32 linearization points and upload them to the meter. All configuration data can be saved to a file for future use.
This software is accessible via the onboard USB connection on all ProVu panel meters produced since 6 September 2016 (firmware version 4.0 or higher). For an RS-232 connection, use a PDA1232 adapter.
| Type de produit | Indicateur de tableau numérique de processus 1/8 DIN |
| Type de produit | Indicateur de tableau numérique de processus 1/8 DIN |
| Entrées | Courant (4 à 20 mA), Tension (0 à 10 V) |
| Entrées | Courant (4 à 20 mA), Tension (0 à 10 V) |
| Affichage | SunBright, 15.24 mm (0.6"), double ligne, 6 chiffres, DEL rouge |
| Affichage | SunBright, 15.24 mm (0.6"), double ligne, 6 chiffres, DEL rouge |
| Alimentation | 85 à 265 V CA, 90 à 265 V CC |
| Alimentation | 85 à 265 V CA, 90 à 265 V CC |
| Sorties | 4 relais et sortie 4 à 20 mA |
| Sorties | 4 relais et sortie 4 à 20 mA |
| Alimentation du transmetteur | 24 V CC à 200 mA + 24 V CC à 40 mA |
| Alimentation du transmetteur | 24 V CC à 200 mA + 24 V CC à 40 mA |
| Homologations | CE, UL/C-UL |
| Homologations | CE, UL/C-UL |
| Garantie | 3 ans |
| Garantie | 3 ans |
| Dimensions | 119 x 62 x 143 mm (4.68 x 2.45 x 5.64") (L x H x P) |
| Dimensions | 119 x 62 x 143 mm (4.68 x 2.45 x 5.64") (L x H x P) |
| Poids | 269 g (9.5 oz) |
| Poids | 269 g (9.5 oz) |
MeterView® Pro software is designed for use with ProVu meters and allows users to remotely program, monitor, and datalog using a PC. Remote programming allows for all available meter settings to be programmed through an easy, user-friendly interface. The data acquisition feature allows the user to gather readings from a meter at user-selected intervals and generate charts using common tools like Microsoft® Excel. A linearization setup function is also included. With this utility the user can configure up to 32 linearization points and upload them to the meter. All configuration data can be saved to a file for future use.
This software is accessible via the onboard USB connection on all ProVu panel meters produced since 6 September 2016 (firmware version 4.0 or higher). For an RS-232 connection, use a PDA1232 adapter.