L'image est pour référence seulement, référez-vous à l'information sur le produit pour tous les détails.
Ce manomètre à bain de liquide en acier inoxydable possède un raccord arrière de 1.27 cm (0.5") et une gamme de 762 mm (30")/0/300 psi/kPa. Il est idéal pour les pompes, compresseurs, presses hydrauliques, machinerie, équipements pneumatiques et moteurs dans des environnements difficiles avec des composants internes en laiton, laiton sans plomb ou acier inoxydable.
Ce manomètre à bain de liquide en acier inoxydable possède un raccord arrière de 1.27 cm (0.5") et une gamme de 762 mm (30")/0/300 psi/kPa. Il est idéal pour les pompes, compresseurs, presses hydrauliques, machinerie, équipements pneumatiques et moteurs dans des environnements difficiles avec des composants internes en laiton, laiton sans plomb ou acier inoxydable.
Caractéristiques
Applications
| Range | 30"/0/300 psi/kPa |
| Dial | 4" (100 mm) |
| Case | AISI 304 SS |
| Lens | Polycarbonate |
| Ring | AISI 304 SS, crimp-on |
| Socket | AISI 316 SS with restrictor screw (dual scale only) |
| Connection | 0.44"-20 SAE, lower mount |
| Fill Liquid | Glycerin |
| Bourdon Tube | C-shaped for pressures up to and including 600 psi, spiral for pressures above 1,000 psi |
| Movement | C-shaped for pressures up to and including 600 psi, spiral for pressures above 1,000 psi |
| Pointer | Aluminum, anodized black |
| Welding | Brass: silver alloy 316 SS: TIG |
| Over-Pressure Limit | 25% for pressures up to 1,450 psi (9,998 kPa) 15% for pressures over 1,450 psi (9,998 kPa) |
| Socket Material | Buna N for 2-piece internal socket seal |
| Fill Plug | Buna N |
| Lens Ring Gasket | Silicone rubber |
| Working Pressure | Maximum 75% of full-scale value |
| Ambient/Process Temperature | Dry: -40 to 200°F (-40 to 93°C) Glycerin filled: -4 to 150°F (-20 to 65°C) |
| Accuracy | ±1.5% of full scale |
| Enclosure Rating | IP65 |
| Range | 30"/0/300 psi/kPa |
| Dial | 4" (100 mm) |
| Case | AISI 304 SS |
| Lens | Polycarbonate |
| Ring | AISI 304 SS, crimp-on |
| Socket | AISI 316 SS with restrictor screw (dual scale only) |
| Connection | 0.44"-20 SAE, lower mount |
| Fill Liquid | Glycerin |
| Bourdon Tube | C-shaped for pressures up to and including 600 psi, spiral for pressures above 1,000 psi |
| Movement | C-shaped for pressures up to and including 600 psi, spiral for pressures above 1,000 psi |
| Pointer | Aluminum, anodized black |
| Welding | Brass: silver alloy 316 SS: TIG |
| Over-Pressure Limit | 25% for pressures up to 1,450 psi (9,998 kPa) 15% for pressures over 1,450 psi (9,998 kPa) |
| Socket Material | Buna N for 2-piece internal socket seal |
| Fill Plug | Buna N |
| Lens Ring Gasket | Silicone rubber |
| Working Pressure | Maximum 75% of full-scale value |
| Ambient/Process Temperature | Dry: -40 to 200°F (-40 to 93°C) Glycerin filled: -4 to 150°F (-20 to 65°C) |
| Accuracy | ±1.5% of full scale |
| Enclosure Rating | IP65 |