Winters 5WPS1000AFX Differential Pressure Switch, 0 to 1000 psi
Modèle: 5WPS1000AFX | CUP: 628311144932
Made of cast aluminum, this differential pressure switch has a range of 0 to 1000 psi.
Discontinué!
Visitez notre catégorie Commutateurs simples pour trouver des produits similaires.
Ou nous ferons une recherche et vous aiderons à trouver ce dont vous avez besoin:
Winters 5WPS1000AFX offre
Caractéristiques
  • Bellows actuated “frictionless” switching mechanism
  • 15 to 5000 psi pressure range
  • One or two SPDT switch
  • Adjustable deadband available
  • Cast aluminum construction with stainless steel wetted parts
  • NEMA 4X, 12 and 13 enclosure rating
  • UL recognized
Applications
  • Pumping stations
  • Remote locations
  • High-Low level control (requiring dual elements)
Spécifications pour le Winters 5WPS1000AFX
Maximum Working Pressure 3000 psi (207 bar)
Pressure Connection ¼" NPTF
Electrical Connection ½" NPTF conduit connection
Set Point Adjustment Screw type, field adjustable
Deadband Fixed
Contact Rating: 15 amps at 125/250/480 V AC
Number of contacts: 1 x SPDT (2 x SPDT optional)
Ambient Temperature -40 to 180°F (-40 to 82°C)
Sensitivity ±0.5% of range (for one SPDT switch)
Enclosure Rating NEMA 4X, 12 and 13, hermetically sealed switch option available
Approvals UL recognized (switch only)
Weight 3 lbs (1.36 kg)
Le Winters 5WPS1000AFX comprend
  • Differential Pressure Switch
  • Five-Year Warranty
Poser une question sur le Winters 5WPS1000AFX Differential Pressure Switch, 0 to 1000 psi
Winters 5WPS1000AFX offre
Caractéristiques
  • One or two SPDT switch
  • UL recognized
Applications
  • Pumping stations
  • Remote locations
Pressure Connection ¼" NPTF
Deadband Fixed
Weight 3 lbs (1.36 kg)
  • Differential Pressure Switch
  • Five-Year Warranty