The preheating plate is designed with a short wave IR heater that increases the temperature of the PC board assembly. The set and actual temperature are shown digitally.
The preheating plate is designed with a short wave IR heater that increases the temperature of the PC board assembly. The set and actual temperature are shown digitally.
Discontinué!
Ce produit a été discontinué et n’est plus disponible. Il n’y a pas de produit de remplacement direct. Ne vous inquiétez pas, nous avons quelques options pour vous aider à trouver ce dont vous avez besoin:
Visitez notre catégorie Plaques chauffantes, chaufferettes et brûleurs pour trouver des produits similaires.
Ou nous ferons une recherche et vous aiderons à trouver ce dont vous avez besoin:
The Weller WHP3000N Infrared Preheating Plate uses a short wave IR heater to increase the temperature of the PC board assembly from below. It has set and actual temperatures that can be viewed digitally for easy readability.
Caractéristiques
| Application(s) | For rework of single or dual sided PC board assemblies |
| Operation | Infrared |
| Control Type | Digital |
| Product Length | 10" (254 mm) |
| Product Width | 15.55" (395 mm) |
| Product Height | 2.76" (70 mm) |
| Heating Temperature Range | 150 to 750°F (50 to 400°C) |
| Heating Surface Size | 7.48 x 4.72" (190 x 120 mm) |
| Power Requirements | 600 W, 120 V |
| Application(s) | For rework of single or dual sided PC board assemblies |
| Operation | Infrared |
| Control Type | Digital |
| Product Length | 10" (254 mm) |
| Product Width | 15.55" (395 mm) |
| Product Height | 2.76" (70 mm) |
| Heating Temperature Range | 150 to 750°F (50 to 400°C) |
| Heating Surface Size | 7.48 x 4.72" (190 x 120 mm) |
| Power Requirements | 600 W, 120 V |