L'image est pour référence seulement, référez-vous à l'information sur le produit pour tous les détails.
Le manomètre est fabriqué en ABS, en polycarbonate et en aluminium pour une durabilité accrue. L'appareil fonctionne avec une variété de fluides, notamment le gaz naturel, l'alcool, l'eau et l'air.
Le manomètre est fabriqué en ABS, en polycarbonate et en aluminium pour une durabilité accrue. L'appareil fonctionne avec une variété de fluides, notamment le gaz naturel, l'alcool, l'eau et l'air.
Faites confiance au vacuomètre Ralston LC10-GA2M de 2 m (6.56') pour fournir des lectures de pression précises. Le lecteur de pression est fabriqué en ABS, en polycarbonate et en aluminium thermolaqué, et présente un indice de protection IP67 pour résister à une immersion dans 1 m (3.3') d'eau pendant une durée allant jusqu'à 30 minutes. Le manomètre est conçu pour être utilisé avec une large gamme de fluides, y compris l'air, l'eau, les huiles à base de pétrole et plus encore.
Caractéristiques
| Connector Type(s) | USB (micro B) |
| Power Requirements | 50 mA at 5 VDC |
| Product Height | 4.1" (11 cm) |
| Product Type Compatibility | Compatible media: inert gas, natural gas, petroleum-based oil, water, air, alcohol, antifreeze, ethylene glycol, hydraulic oil, mineral oil, skydrol, windshield washer fluid, transmission fluid, light motor oil and Ralston calibration oil |
| Number Of Batteries Required | 2 |
| Product Length | 1.75" (45 mm) |
| Product Width | 3.4" (87 mm) |
| Pressure Measurement Range | Burst pressure: 20 psi |
| Operating Temperature | -4 to 122°F (-20 to 50°C) |
| Rechargeable Battery | No |
| Battery Life | 1,500 hours |
| Product Weight | 12.6 oz (355 g) |
| Accuracy | ±0.25% of full scale |
| Power Source | Battery powered |
| Battery Type | AA |
| Software Compatibility | PC FieldLab |
| Approvals | CSA C22.2 No. 61010-1, UL/IEC/EN/AS No. 61010-1, Pressure Equipment Directive 2014/68/EU, Low Voltage Directive 2014/35/EU, Electromagnetic Compatibility Directive 2014/30/EU |
| Connector Type(s) | USB (micro B) |
| Power Requirements | 50 mA at 5 VDC |
| Product Height | 4.1" (11 cm) |
| Product Type Compatibility | Compatible media: inert gas, natural gas, petroleum-based oil, water, air, alcohol, antifreeze, ethylene glycol, hydraulic oil, mineral oil, skydrol, windshield washer fluid, transmission fluid, light motor oil and Ralston calibration oil |
| Number Of Batteries Required | 2 |
| Product Length | 1.75" (45 mm) |
| Product Width | 3.4" (87 mm) |
| Pressure Measurement Range | Burst pressure: 20 psi |
| Operating Temperature | -4 to 122°F (-20 to 50°C) |
| Rechargeable Battery | No |
| Battery Life | 1,500 hours |
| Product Weight | 12.6 oz (355 g) |
| Accuracy | ±0.25% of full scale |
| Power Source | Battery powered |
| Battery Type | AA |
| Software Compatibility | PC FieldLab |
| Approvals | CSA C22.2 No. 61010-1, UL/IEC/EN/AS No. 61010-1, Pressure Equipment Directive 2014/68/EU, Low Voltage Directive 2014/35/EU, Electromagnetic Compatibility Directive 2014/30/EU |