Precision Instruments C2FR600H Split-Beam Torque Wrench, 100 to 600 in-lbs, 3/8" drive
Modèle: C2FR600H
Modèle: C2FR600H
Covering a range of 100 to 600 in-lbs in 10 in-lbs increments, this 3/8" (9.5 mm) drive split-beam torque wrench maintains accuracy within 4% of the reading from 20% to full scale. The split-beam design allows for fast torque adjustments because there is no spring tension on the adjustment knob, while a locking mechanism secures the setting for repetitive applications. Manufactured in the United States from domestic steel, the 17-5/64" (433.8 mm) wrench utilizes a flex ratchet head to access fasteners in confined spaces.
Disponibilité 2 à 3 semaines
Quantité
Precision Instruments C2FR600H offre
Caractéristiques
  • Torque setting locks on adjustable wrenches for repetitive applications
Spécifications pour le Precision Instruments C2FR600H
Overall Length 17-5/64" (434 mm)
Drive Type 3/8" (9.5 mm) Square
Torque Range 100 to 600 in-lbs
Increments 10 in-lbs
Drive Type Flex ratchet
Effective Length 14-31/64" (368 mm)
Width 1-3/16" (30.2 mm)
Head Height (without Square) 9/16" (14.3 mm)
Weight 1.48 lbs (0.7 kg)
Weight with Included Plastic Case 2.35 lbs (1.1 kg)
Finish Nickel/Chrome
Ratchet Service Kit R22BF-RK
Le Precision Instruments C2FR600H comprend
Poser une question sur le Precision Instruments C2FR600H Split-Beam Torque Wrench, 100 to 600 in-lbs, 3/8" drive
Caractéristiques
Torque Range 100 to 600 in-lbs
Increments 10 in-lbs
Drive Type Flex ratchet
Width 1-3/16" (30.2 mm)
Weight 1.48 lbs (0.7 kg)
Finish Nickel/Chrome
Ratchet Service Kit R22BF-RK