Monitor the rate and total of your flow meter inputs with this field-mounted indicator. The device has slotted flanges for easy installation.
Monitor the rate and total of your flow meter inputs with this field-mounted indicator. The device has slotted flanges for easy installation.
Applications
| Input | 2 pulse |
| Digital Input | 1 |
| Output | 4 relays; 4 to 20 mA |
| Power | 85 to 265 VAC, 90 to 265 VDC |
| Transmitter Power | 5, 10 or 24 VDC at 25 mA plus 24 VDC at 25 mA |
| Serial Communication | RS-485 with Modbus protocol |
| Display | Dual-line SunBright with 6 LED digits |
| Software | MeterView® Pro with onboard USB |
| Enclosure | NEMA 4X, 7, 9/IP68 |
| Material | Die-cast aluminum with glass window and corrosion-resistant epoxy coating |
| Operating Temperature | -40 to149°F (-40 to 65°C) |
| Approval | CE, CSA (XP), FM (XP), ATEX (FP), IECEx (FP) |
| Product Length | 8.47" (215 mm) |
| Product Width | 6.42" (163 mm) |
| Product Height | 7.97" (202 mm) |
| Product Weight | 16 lbs (7.26 kg) |
| Manufacturer Warranty | 3 years |
| Input | 2 pulse |
| Digital Input | 1 |
| Output | 4 relays; 4 to 20 mA |
| Power | 85 to 265 VAC, 90 to 265 VDC |
| Transmitter Power | 5, 10 or 24 VDC at 25 mA plus 24 VDC at 25 mA |
| Serial Communication | RS-485 with Modbus protocol |
| Display | Dual-line SunBright with 6 LED digits |
| Software | MeterView® Pro with onboard USB |
| Enclosure | NEMA 4X, 7, 9/IP68 |
| Material | Die-cast aluminum with glass window and corrosion-resistant epoxy coating |
| Operating Temperature | -40 to149°F (-40 to 65°C) |
| Approval | CE, CSA (XP), FM (XP), ATEX (FP), IECEx (FP) |
| Product Length | 8.47" (215 mm) |
| Product Width | 6.42" (163 mm) |
| Product Height | 7.97" (202 mm) |
| Product Weight | 16 lbs (7.26 kg) |
| Manufacturer Warranty | 3 years |