This Modbus RTU scanner accepts up to 16 inputs. It features a backlit wide-angle LCD.
This Modbus RTU scanner accepts up to 16 inputs. It features a backlit wide-angle LCD.
Applications
| Enclosure | NEMA 4X/IP65 |
| Unit of Measurement | Feet and inches |
| Input | 16 total |
| Digital Input | 1 for external total reset only |
| Output | 2 open collectors, 1 isolated 4 to 20 mA |
| Serial Communication | Onboard 2-wire RS-485 with Modbus protocol |
| Power | 9 to 30 VDC |
| Transmitter Power | None |
| Display | Dual-line LCD |
| Backlight | Standard |
| Operating Temperature | -40 to 167°F (-40 to 75°C) |
| Alarm | HI/LO |
| Approval | None |
| Product Length | 4.18" (106 mm) |
| Product Width | 5.67" (144 mm) |
| Product Height | 5.25" (133 mm) |
| Product Weight | 1.65 lbs (0.75 kg) |
| Manufacturer Warranty | 3 years |
| Enclosure | NEMA 4X/IP65 |
| Unit of Measurement | Feet and inches |
| Input | 16 total |
| Digital Input | 1 for external total reset only |
| Output | 2 open collectors, 1 isolated 4 to 20 mA |
| Serial Communication | Onboard 2-wire RS-485 with Modbus protocol |
| Power | 9 to 30 VDC |
| Transmitter Power | None |
| Display | Dual-line LCD |
| Backlight | Standard |
| Operating Temperature | -40 to 167°F (-40 to 75°C) |
| Alarm | HI/LO |
| Approval | None |
| Product Length | 4.18" (106 mm) |
| Product Width | 5.67" (144 mm) |
| Product Height | 5.25" (133 mm) |
| Product Weight | 1.65 lbs (0.75 kg) |
| Manufacturer Warranty | 3 years |