Le circulateur réfrigéré peut être utilisé pour fournir des températures de refroidissement optimales pour les échantillons. Il est doté d'un écran ACL facile à lire avec des commandes à pavé tactile.
Le circulateur réfrigéré peut être utilisé pour fournir des températures de refroidissement optimales pour les échantillons. Il est doté d'un écran ACL facile à lire avec des commandes à pavé tactile.
Ce produit excède les dimensions/poids de livraison standard, donc il ne se qualifie pas pour la livraison gratuite. Nous vous contacterons avec vos frais de livraisons.
The PolyScience SD15R-30-A12E Standard Digital 3.96 gal Refrigerated Circulator provides ideal cooling for laboratory samples. The circulating unit automatically optimizes performance and has single-point calibration for accuracy. The circulator features a touch-pad LCD that offers on-screen prompts to help guide you through operation.
Caractéristiques
| Temperature Control Type | Standard digital |
| Product Width | 14.5" (36.8 cm) |
| Product Type | Refrigerated circulator |
| Application(s) | Cooling |
| Working Temperature Range | -22 to 338°F (-30 to 170°C) |
| Temperature Stability | ±0.08°F (±0.04°C) |
| Heating Capacity | 2,200 W |
| Cooling Capacity | 165 W at -4°F (-20°C); 505 W at 32°F (0°C); 915 W at 68°F (20°C); 915 W at -212°F (100°C) |
| Pump Flow Rate | 2.7 GPM (10.2 LPM) |
| Refrigerant Type | R404a |
| Product Length | 22.4" (56.9 cm) |
| Product Height | 26.9" (68.3 cm) |
| Bath Volume | 3.96 gal (15 L) |
| Connector Type(s) | 0.25" (6.35 mm) female NPT, RS-232 serial output |
| Power Requirements | 240 VAC, 50 Hz, 1 Ph, 13 A |
| Product Weight | 118 lbs (53.5 kg) |
| Approvals | RoHS, WEEE, CE, flammability class DIN 12876-1 I (NFL) |
| Temperature Control Type | Standard digital |
| Product Width | 14.5" (36.8 cm) |
| Product Type | Refrigerated circulator |
| Application(s) | Cooling |
| Working Temperature Range | -22 to 338°F (-30 to 170°C) |
| Temperature Stability | ±0.08°F (±0.04°C) |
| Heating Capacity | 2,200 W |
| Cooling Capacity | 165 W at -4°F (-20°C); 505 W at 32°F (0°C); 915 W at 68°F (20°C); 915 W at -212°F (100°C) |
| Pump Flow Rate | 2.7 GPM (10.2 LPM) |
| Refrigerant Type | R404a |
| Product Length | 22.4" (56.9 cm) |
| Product Height | 26.9" (68.3 cm) |
| Bath Volume | 3.96 gal (15 L) |
| Connector Type(s) | 0.25" (6.35 mm) female NPT, RS-232 serial output |
| Power Requirements | 240 VAC, 50 Hz, 1 Ph, 13 A |
| Product Weight | 118 lbs (53.5 kg) |
| Approvals | RoHS, WEEE, CE, flammability class DIN 12876-1 I (NFL) |