Le système de bain ouvert offre des températures idéales pour vos échantillons. Il permet un étalonnage en un seul point pour une précision accrue.
Le système de bain ouvert offre des températures idéales pour vos échantillons. Il permet un étalonnage en un seul point pour une précision accrue.
Maintain ideal sample temperatures with the PolyScience MX17P100-A12E MX 4.5 gal Polycarbonate Open Bath System. This temperature bath uses single-point calibration to accurately provide you with the correct temperatures for your samples for optimal results. It features a 1-speed pressure pump, a convenient DuraTop and an easy-to-read LCD with on-screen prompts to walk you through the operating process.
Caractéristiques
| Product Weight | 32 lbs (14.5 kg) |
| Approvals | RoHS, WEEE, CE, flammability class (DIN 12876-1) I (NFL) |
| Temperature Control Type | MX |
| Power Source | AC |
| Product Length | 13.9" (35.3 cm) |
| Product Height | 17.4" (44.1 cm) |
| Bath Volume | 4.5 gal (17 L) |
| Connector Type(s) | 0.5" (12.7 mm) O.D. barbed tubes |
| Power Requirements | 240 VAC, 50 Hz, 1 Ph, 6 A |
| Product Width | 13.6" (34.5 cm) |
| Product Type | Open bath system |
| Application(s) | Heating and Cooling |
| Working Temperature Range | Ambient: 20 to 185°F (10 to 85°C) |
| Temperature Stability | ±0.13°F (±0.07°C) |
| Heating Capacity | 1,100 W |
| Pump Flow Rate | 3.1 GPM (11.9 LPM) |
| Product Weight | 32 lbs (14.5 kg) |
| Approvals | RoHS, WEEE, CE, flammability class (DIN 12876-1) I (NFL) |
| Temperature Control Type | MX |
| Power Source | AC |
| Product Length | 13.9" (35.3 cm) |
| Product Height | 17.4" (44.1 cm) |
| Bath Volume | 4.5 gal (17 L) |
| Connector Type(s) | 0.5" (12.7 mm) O.D. barbed tubes |
| Power Requirements | 240 VAC, 50 Hz, 1 Ph, 6 A |
| Product Width | 13.6" (34.5 cm) |
| Product Type | Open bath system |
| Application(s) | Heating and Cooling |
| Working Temperature Range | Ambient: 20 to 185°F (10 to 85°C) |
| Temperature Stability | ±0.13°F (±0.07°C) |
| Heating Capacity | 1,100 W |
| Pump Flow Rate | 3.1 GPM (11.9 LPM) |