Le circulateur réfrigéré est une option de contrôle de la température compacte pour les échantillons de laboratoire. Il est conçu pour un étalonnage en un seul point afin d'assurer une précision optimale.
Le circulateur réfrigéré est une option de contrôle de la température compacte pour les échantillons de laboratoire. Il est conçu pour un étalonnage en un seul point afin d'assurer une précision optimale.
Ce produit excède les dimensions/poids de livraison standard, donc il ne se qualifie pas pour la livraison gratuite. Nous vous contacterons avec vos frais de livraisons.
The PolyScience MX07R-20-A12E MX Space-Saving 1.8 gal Refrigerated Circulator offers temperature control for samples in a convenient package. It is designed with single-point calibration to ensure accuracy and features a 1-speed pressure pump. The LCD is easy to view and offers on-screen prompts to help simplify operation.
Caractéristiques
| Temperature Control Type | MX |
| Product Length | 21.3" (54.1 cm) |
| Product Height | 25.4" (64.5 cm) |
| Bath Volume | 1.85 gal (7 L) |
| Connector Type(s) | 0.5" (12.7 mm) OD barbed tubes |
| Power Requirements | 240 VAC, 50 Hz, 1 Ph, 8 A |
| Product Weight | 84 lbs (38.1 kg) |
| Approvals | RoHS, WEEE, CE, flammability class (DIN 12876-1) I (NFL) |
| Product Width | 8.7" (22.1 cm) |
| Product Type | Refrigerated circulator |
| Application(s) | Cooling |
| Working Temperature Range | -4 to 275°F (-20 to 135°C) |
| Temperature Stability | ±0.13°F (0.07°C) |
| Heating Capacity | 1,100 W |
| Cooling Capacity | 30 W at -4°F (-20°C); 120 W at 32°F (0°C); 200 W at 68°F (20°C); 200 W at -212°F (100°C) |
| Pump Flow Rate | 3.1 GPM (11.9 LPM) maximum pressure flow rate |
| Refrigerant Type | R134a |
| Temperature Control Type | MX |
| Product Length | 21.3" (54.1 cm) |
| Product Height | 25.4" (64.5 cm) |
| Bath Volume | 1.85 gal (7 L) |
| Connector Type(s) | 0.5" (12.7 mm) OD barbed tubes |
| Power Requirements | 240 VAC, 50 Hz, 1 Ph, 8 A |
| Product Weight | 84 lbs (38.1 kg) |
| Approvals | RoHS, WEEE, CE, flammability class (DIN 12876-1) I (NFL) |
| Product Width | 8.7" (22.1 cm) |
| Product Type | Refrigerated circulator |
| Application(s) | Cooling |
| Working Temperature Range | -4 to 275°F (-20 to 135°C) |
| Temperature Stability | ±0.13°F (0.07°C) |
| Heating Capacity | 1,100 W |
| Cooling Capacity | 30 W at -4°F (-20°C); 120 W at 32°F (0°C); 200 W at 68°F (20°C); 200 W at -212°F (100°C) |
| Pump Flow Rate | 3.1 GPM (11.9 LPM) maximum pressure flow rate |
| Refrigerant Type | R134a |