The circulator provides temperature control and heating for laboratory samples. It is designed with 10-day temperature record review capabilities, allowing you to review temperature trends.
The circulator provides temperature control and heating for laboratory samples. It is designed with 10-day temperature record review capabilities, allowing you to review temperature trends.
Ce produit excède les dimensions/poids de livraison standard, donc il ne se qualifie pas pour la livraison gratuite. Nous vous contacterons avec vos frais de livraisons.
Le circulateur chauffant programmable avancé PolyScience AP28H200-A12E de 28.01 L (7.4 gal) vous permet d'effectuer un chauffage et un contrôle de température précis pour les échantillons. Il dispose d'un étalonnage en 10 points pour une précision optimale ainsi que d'une optimisation des performances automatique et réglable par l'utilisateur pour des résultats optimaux.
Caractéristiques
| Product Weight | 82 lbs (37.1 kg) |
| Approvals | RoHS, WEEE, CE, flammability class (DIN 12876-1) III (FL) |
| Product Length | 26.5" (67.2 cm) |
| Product Height | 16.6" (42.2 cm) |
| Bath Volume | 7.4 gal (28 L) |
| Connector Type(s) | 0.25" (6.35 mm) female NPT; USB-A, Ethernet, RS-232/RS-485, remote on/off and external temperature probe |
| Power Requirements | 240 VAC, 50 Hz, 1 Ph, 10 A |
| Product Width | 18" (45.7 cm) |
| Product Type | Heated circulator |
| Application(s) | Heating |
| Working Temperature Range | Ambient: 20 to 392°F (10 to 200°C) |
| Temperature Stability | ±0.02°F (±0.005°C) |
| Heating Capacity | 2,200 W |
| Pump Flow Rate | 4.4 GPM (16.7 LPM) maximum pressure flow rate; 3.2 GPM (12.2 LPM) maximum suction flow rate |
| Software Compatibility | PolyTemp viewer, TDMS file viewer, USB driver, Time/Temperature program generator, PolyTemp remote iPhone application |
| Temperature Control Type | Advanced programmable |
| Power Source | AC |
| Product Weight | 82 lbs (37.1 kg) |
| Approvals | RoHS, WEEE, CE, flammability class (DIN 12876-1) III (FL) |
| Product Length | 26.5" (67.2 cm) |
| Product Height | 16.6" (42.2 cm) |
| Bath Volume | 7.4 gal (28 L) |
| Connector Type(s) | 0.25" (6.35 mm) female NPT; USB-A, Ethernet, RS-232/RS-485, remote on/off and external temperature probe |
| Power Requirements | 240 VAC, 50 Hz, 1 Ph, 10 A |
| Product Width | 18" (45.7 cm) |
| Product Type | Heated circulator |
| Application(s) | Heating |
| Working Temperature Range | Ambient: 20 to 392°F (10 to 200°C) |
| Temperature Stability | ±0.02°F (±0.005°C) |
| Heating Capacity | 2,200 W |
| Pump Flow Rate | 4.4 GPM (16.7 LPM) maximum pressure flow rate; 3.2 GPM (12.2 LPM) maximum suction flow rate |
| Software Compatibility | PolyTemp viewer, TDMS file viewer, USB driver, Time/Temperature program generator, PolyTemp remote iPhone application |
| Temperature Control Type | Advanced programmable |
| Power Source | AC |