PolyScience AP15R-40-A11B Circulateur réfrigéré programmable avancé, 14.99 L, 120 V, 60 Hz
Modèle: AP15R-40-A11B
Modèle: AP15R-40-A11B
Disponibilité 1 à 2 semaines
Quantité
PolyScience AP15R-40-A11B offre
Caractéristiques
  • 4.3" (10.9 cm) SmartTouch display provides easy viewing and interactivity
  • Swivel 180™ rotating controller allows for enhanced flexibility
  • Allows for time and date event scheduling with a real-time clock for optimal organization
  • Enables review of temperature trends for up to 10 days
  • Contains a variety of "home" screens to suit your preferences
  • Provides on-screen help and automatic or user-adjusted performance optimization for ease of use
  • 10-point calibration ensures accuracy
  • Durable stainless-steel construction complete with a reservoir drain for easy cleanup
  • Reservoir cover, DuraTop and LidDock for added security
  • Cleanable air filter prevents contamination
  • 4.3 psi (0.3 bar) maximum pressure
Spécifications pour le PolyScience AP15R-40-A11B
Temperature Control Type Advanced programmable
Power Source AC
Product Weight 118 lbs (53.5 kg)
Approvals RoHS, WEEE, ETL, Flammability Class (DIN 12876-1) III (FL)
Product Length 22.4" (56.9 cm)
Product Height 26.9" (68.3 cm)
Bath Volume 3.96 gal (15 L)
Connector Type(s) 0.25" (6.35 mm) female NPT, USB-A, Ethernet, RS-232/RS-485, remote on/off and external temperature probe
Power Requirements 120 VAC, 60 Hz, 1 Ph, 13 A
Product Width 14.5" (36.8 cm)
Product Type Refrigerated circulator
Application(s) Heating and Cooling
Working Temperature Range -40 to 392°C (-40 to 200°C)
Temperature Stability ±0.02°F (±0.005°C)
Heating Capacity 1,100 W
Cooling Capacity 265 W at -4°F (-20°C); 650 W at 32°F (0°C); 1,000 W at 68°F (20°C); 1.000 W at -212°F (100°C)
Pump Flow Rate 5.3 GPM (20.1 LPM) Pressure flow rate, 3.9 GPM (14.7 LPM) Suction flow rate,
Refrigerant Type R452a
Le PolyScience AP15R-40-A11B comprend
  • Refrigerated Circulator
  • Nylon Hose Adapters for 0.38" (9.53 mm), 0.25" (6.35 mm) and 0.19" (4.76 mm)
  • Pt100 Temperature Probe
  • USB Flash Drive
  • Stainless-Steel Fittings and Tubing Adapters
  • PolyScience LabVIEW Virtual Instrument
  • iphone Application Download
Poser une question sur le PolyScience AP15R-40-A11B Circulateur réfrigéré programmable avancé, 14.99 L, 120 V, 60 Hz
Caractéristiques
Power Source AC
Product Length 22.4" (56.9 cm)
Product Height 26.9" (68.3 cm)
Bath Volume 3.96 gal (15 L)
Product Width 14.5" (36.8 cm)
Heating Capacity 1,100 W
Refrigerant Type R452a
  • Refrigerated Circulator
  • Pt100 Temperature Probe
  • USB Flash Drive
  • iphone Application Download