The stainless-steel open bath system is designed to provide the correct temperatures for various laboratory samples. It features a multi-lingual touch-pad interface for ease of use and accessibility.
The stainless-steel open bath system is designed to provide the correct temperatures for various laboratory samples. It features a multi-lingual touch-pad interface for ease of use and accessibility.
Ce produit excède les dimensions/poids de livraison standard, donc il ne se qualifie pas pour la livraison gratuite. Nous vous contacterons avec vos frais de livraisons.
Le système de bain ouvert en acier inoxydable numérique avancé PolyScience AD28S150-A12E assure une circulation de température précise pour les échantillons de laboratoire. Le circulateur dispose d'un étalonnage en un seul point pour garantir la précision ainsi que d'une optimisation automatique des performances pour une fonctionnalité maximale.
Caractéristiques
| Product Weight | 72 lbs (32.6 kg) |
| Approvals | RoHS, WEEE, CE, Flammability Class (DIN 12876-1) I |
| Product Length | 20.9" (53.1 cm) |
| Product Height | 16.9" (42.9 cm) |
| Bath Volume | 7.4 gal (28 L) |
| Connector Type(s) | 0.25" (0.64 cm) F NPT |
| Power Requirements | 240 VAC, 50 Hz, 1 Ph, 10 A |
| Temperature Control Type | Advanced digital |
| Power Source | AC |
| Product Width | 13.5" (34.2 cm) |
| Product Type | Open bath circulator |
| Application(s) | Heating |
| Working Temperature Range | 20 to 302°F (10 to 150°C) |
| Temperature Stability | ±0.02°F (±0.01°C) |
| Heating Capacity | 2,200 W |
| Pump Flow Rate | 4.4 GPM (16.7 LPM) pressure flow rate, 3.2 GPM (12.2 LPM) suction flow rate |
| Software Compatibility | PolyTemp Viewer, USB driver |
| Product Weight | 72 lbs (32.6 kg) |
| Approvals | RoHS, WEEE, CE, Flammability Class (DIN 12876-1) I |
| Product Length | 20.9" (53.1 cm) |
| Product Height | 16.9" (42.9 cm) |
| Bath Volume | 7.4 gal (28 L) |
| Connector Type(s) | 0.25" (0.64 cm) F NPT |
| Power Requirements | 240 VAC, 50 Hz, 1 Ph, 10 A |
| Temperature Control Type | Advanced digital |
| Power Source | AC |
| Product Width | 13.5" (34.2 cm) |
| Product Type | Open bath circulator |
| Application(s) | Heating |
| Working Temperature Range | 20 to 302°F (10 to 150°C) |
| Temperature Stability | ±0.02°F (±0.01°C) |
| Heating Capacity | 2,200 W |
| Pump Flow Rate | 4.4 GPM (16.7 LPM) pressure flow rate, 3.2 GPM (12.2 LPM) suction flow rate |
| Software Compatibility | PolyTemp Viewer, USB driver |