The rotary laser is designed for the construction job site, offering a rugged ergonomic design and simplified controls, and it emits a red laser line in the horizontal or vertical position. This professional-grade rotary comes equipped with a carrying case that houses all the required accessories needed for the job site.
The rotary laser is designed for the construction job site, offering a rugged ergonomic design and simplified controls, and it emits a red laser line in the horizontal or vertical position. This professional-grade rotary comes equipped with a carrying case that houses all the required accessories needed for the job site.
Discontinué!
Ce produit a été discontinué et n’est plus disponible. Il n’y a pas de produit de remplacement direct. Ne vous inquiétez pas, nous avons quelques options pour vous aider à trouver ce dont vous avez besoin:
Visitez notre catégorie Toolbox pour trouver des produits similaires.
Ou nous ferons une recherche et vous aiderons à trouver ce dont vous avez besoin:
Caractéristiques
Applications
| Rotary Laser | |
| Laser Axis | Horizontal and vertical |
| Accuracy | ≤3⁄32" at 100' (≤2.2 mm at 30 m) |
| Auto-Leveling/Manual Slope Range | ±5° |
| Working Range | Without laser detector: ≤100' (30 m) With laser detector: ≤1000' (300 m) |
| Laser | IEC/EN 60825-1:2014 Class 2 Light source: Semiconductor laser diode Maximum output power: <1 mW</td> |
| Wavelength | 635 nm ±10nm |
| Operating Temperature | -4 to 122°F (-20 to 50°C) |
| Drop Test | 3.3' (1 m) |
| IP Rating | IP67 |
| Battery | Type: 4 x D Alkaline or NiMH rechargeable Life: >60 hours |
| Weight | 6.6 lbs (3 kg) |
| Rotary Laser Detector | |
| Working Range | 1000' (300 m) |
| Accuracy | Fine: 0.05" (1 mm) Medium: 0.1" (2 mm) Coarse: 0.2" (5 mm) |
| Visible Spectrum | 450 to 800 nm |
| Operating Temperature | -4 to 122°F (-20 to 50°C) |
| Drop Test | 3.3' (1 m) |
| IP Rating | IP67 |
| Battery | Type: 1 x AA Alkaline Life: >50 hours |
| Dimensions | 5.31 x 2.72 x 0.98" (135 x 69 x 25 mm) |
| Weight | 0.42 lbs (0.19 kg) |
| Rotary Laser | |
| Laser Axis | Horizontal and vertical |
| Accuracy | ≤3⁄32" at 100' (≤2.2 mm at 30 m) |
| Auto-Leveling/Manual Slope Range | ±5° |
| Working Range | Without laser detector: ≤100' (30 m) With laser detector: ≤1000' (300 m) |
| Laser | IEC/EN 60825-1:2014 Class 2 Light source: Semiconductor laser diode Maximum output power: <1 mW</td> |
| Wavelength | 635 nm ±10nm |
| Operating Temperature | -4 to 122°F (-20 to 50°C) |
| Drop Test | 3.3' (1 m) |
| IP Rating | IP67 |
| Battery | Type: 4 x D Alkaline or NiMH rechargeable Life: >60 hours |
| Weight | 6.6 lbs (3 kg) |
| Rotary Laser Detector | |
| Working Range | 1000' (300 m) |
| Accuracy | Fine: 0.05" (1 mm) Medium: 0.1" (2 mm) Coarse: 0.2" (5 mm) |
| Visible Spectrum | 450 to 800 nm |
| Operating Temperature | -4 to 122°F (-20 to 50°C) |
| Drop Test | 3.3' (1 m) |
| IP Rating | IP67 |
| Battery | Type: 1 x AA Alkaline Life: >50 hours |
| Dimensions | 5.31 x 2.72 x 0.98" (135 x 69 x 25 mm) |
| Weight | 0.42 lbs (0.19 kg) |