*Anciennement connu sous le numéro 317-252-30
Le cliquet à friction de ce micromètre Uni-Mike applique une force constante pendant la mesure. Il est livré avec 2 enclumes, un boîtier et une barre étalon.
*Anciennement connu sous le numéro 317-252-30
Le cliquet à friction de ce micromètre Uni-Mike applique une force constante pendant la mesure. Il est livré avec 2 enclumes, un boîtier et une barre étalon.
The Mitutoyo 317-252-30 Series 317 Uni-Mike Digimatic Micrometer with Interchangeable Anvils produces precise measurements over a broad range. By switching out its anvil, you can gather everything from tubing thickness to rivet-head height data. Plus, it accommodates disk anvils for height measurements. With the included fitted, plastic case, rod and flat anvils and standard bar, you'll have all you need to get started. SPC data output.
Caractéristiques
| Supported Measurement Unit(s) | Metric |
| Measurement Range | 25 to 50 mm |
| Accuracy | ±4 μm |
| Resolution | 0.001 mm |
| Power Source | Battery powered |
| Battery Type | SR44 |
| Battery Life | 1.2 years |
| Number Of Batteries Required | 1 |
| Product Weight | 12.7 oz (360 g) |
| Supported Measurement Unit(s) | Metric |
| Measurement Range | 25 to 50 mm |
| Accuracy | ±4 μm |
| Resolution | 0.001 mm |
| Power Source | Battery powered |
| Battery Type | SR44 |
| Battery Life | 1.2 years |
| Number Of Batteries Required | 1 |
| Product Weight | 12.7 oz (360 g) |