*Anciennement connu sous le numéro 314-253-30
Ce micromètre est conçu pour mesurer le diam. ext. des outils à 3 cannelures. L'arrêt à cliquet assure une force constante.
*Anciennement connu sous le numéro 314-253-30
Ce micromètre est conçu pour mesurer le diam. ext. des outils à 3 cannelures. L'arrêt à cliquet assure une force constante.
The Mitutoyo 314-253-30 Digimatic V-Anvil Micrometer is designed to measure the outside diameter of tools with 3 flutes. The ratchet stop is built to provide constant force.
Caractéristiques
| Supported Measurement Unit(s) | Metric |
| Measurement Range | 25 to 40 mm |
| Accuracy | ±5 μm |
| Resolution | 0.001 mm |
| Product Length | 5" (12.7 cm) |
| Product Width | 3" (7.62 cm) |
| Product Height | 3" (7.62 cm) |
| Product Weight | 1 lb (0.45 kg) |
| Supported Measurement Unit(s) | Metric |
| Measurement Range | 25 to 40 mm |
| Accuracy | ±5 μm |
| Resolution | 0.001 mm |
| Product Length | 5" (12.7 cm) |
| Product Width | 3" (7.62 cm) |
| Product Height | 3" (7.62 cm) |
| Product Weight | 1 lb (0.45 kg) |