The digimatic micrometer is designed to allow for quick measurements to be made of small workpieces of various shapes. It features a non-rotating spindle and ratchet friction thimble to meet your needs.
The digimatic micrometer is designed to allow for quick measurements to be made of small workpieces of various shapes. It features a non-rotating spindle and ratchet friction thimble to meet your needs.
Discontinué!
Ce produit a été discontinué et n’est plus disponible. Il n’y a pas de produit de remplacement direct. Ne vous inquiétez pas, nous avons quelques options pour vous aider à trouver ce dont vous avez besoin:
Visitez notre catégorie Micromètres électroniques pour trouver des produits similaires.
Ou nous ferons une recherche et vous aiderons à trouver ce dont vous avez besoin:
The Mitutoyo 293-667 Quickmike Series 293 IP54 ABSOLUTE Digimatic Micrometer allows the user to take accurate measurements with their micrometer quickly. The Quickmike spindle feed design allows for fast rotation for swift adjustments without sacrificing accuracy. It's also durably constructed with IP54 dust and water protection (when not connected to the data output cable).
Caractéristiques
| Measurement Range | 25 to 55 mm |
| Number of Batteries Required | 1 |
| Product Length | 2.35" (59.8 mm) |
| Supported Measurement Unit(s) | Metric |
| Battery Type | SR44 |
| Approvals | IP54 |
| Product Weight | 12.5 oz (355 g) |
| Accuracy | ±2 μm |
| Resolution | 0.001 |
| Power Source | Battery powered |
| Battery Life | 3 years under normal use |
| Measurement Range | 25 to 55 mm |
| Number of Batteries Required | 1 |
| Product Length | 2.35" (59.8 mm) |
| Supported Measurement Unit(s) | Metric |
| Battery Type | SR44 |
| Approvals | IP54 |
| Product Weight | 12.5 oz (355 g) |
| Accuracy | ±2 μm |
| Resolution | 0.001 |
| Power Source | Battery powered |
| Battery Life | 3 years under normal use |