L'indicateur à cadran est doté d'un engrenage résistant à l'usure et d'un joint torique d'étanchéité. Les graduations vous permettent de mesurer avec une précision de 0.01 mm (0").
L'indicateur à cadran est doté d'un engrenage résistant à l'usure et d'un joint torique d'étanchéité. Les graduations vous permettent de mesurer avec une précision de 0.01 mm (0").
Get precise readouts using the Mitutoyo 2044SB Series 2 Standard Dial Indicator with flat back, which yields measurements to the nearest 0.01 mm. The tough design guards against damage, and the face remains crystal clear thanks to an O-ring that seals out water and moisture.
Caractéristiques
| Supported Measurement Unit(s) | mm |
| Measurement Range | Range/Rev: 5mm/1mm |
| Accuracy | 0.012 mm |
| Dial Reading | 0 to 100 |
| Dial Color | White |
| Graduation Measurements | Millimeters |
| Measuring Force | 1.5 N or less |
| Product Length | 2.2" (57 mm) outer diameter |
| Supported Measurement Unit(s) | mm |
| Measurement Range | Range/Rev: 5mm/1mm |
| Accuracy | 0.012 mm |
| Dial Reading | 0 to 100 |
| Dial Color | White |
| Graduation Measurements | Millimeters |
| Measuring Force | 1.5 N or less |
| Product Length | 2.2" (57 mm) outer diameter |