The portable surface roughness tester is designed to determine the roughness of various surfaces. It is designed with reinforced buttons for commonly used options, such as measure-start, to prevent wear.
The portable surface roughness tester is designed to determine the roughness of various surfaces. It is designed with reinforced buttons for commonly used options, such as measure-start, to prevent wear.
Discontinué!
Ce produit a été discontinué et n’est plus disponible.
Il n’y a pas de remplacement direct, mais nous vous recommandons:
Vous ne trouvez pas ce que vous cherchez? Nous ferons une recherche et vous aiderons à trouver ce dont vous avez besoin.
The Mitutoyo 178-575-01A Series 178 Surftest SJ-310 Portable Surface Roughness Tester is a convenient roughness-determining device that's ideal for use in the field. The roughness tester is designed to provide approximately 1,500 roughness measurements when fully charged for extended use, and a built-in printer creates hard copies.
Caractéristiques
| Product Width | 7.79" (198 mm) |
| Roughness Standards | JIS |
| Product Length | 10.8" (275 mm) |
| Power Source | Battery powered |
| Product Height | 4.29" (109 mm) |
| Sensor | 0.75 mN type (178-387) |
| Pick Up Force | 0.75 Mn |
| Approvals | JIS (JIS-B0601-2001, JIS-B0601-1994, JISB0601-1982), VDA, ISO-1997, ANSI |
| Stylus Type(s) | 2 μm |
| Rechargeable Battery | Yes |
| Product Width | 7.79" (198 mm) |
| Roughness Standards | JIS |
| Product Length | 10.8" (275 mm) |
| Power Source | Battery powered |
| Product Height | 4.29" (109 mm) |
| Sensor | 0.75 mN type (178-387) |
| Pick Up Force | 0.75 Mn |
| Approvals | JIS (JIS-B0601-2001, JIS-B0601-1994, JISB0601-1982), VDA, ISO-1997, ANSI |
| Stylus Type(s) | 2 μm |
| Rechargeable Battery | Yes |