The vernier caliper with nib style jaws comes with round measuring faces for accurate ID measurement. It has fine adjustment carriage to feed the slider finely. The caliper has an metric/inch dual scale and 0 to 1500 mm / 0 to 60" range.
The vernier caliper with nib style jaws comes with round measuring faces for accurate ID measurement. It has fine adjustment carriage to feed the slider finely. The caliper has an metric/inch dual scale and 0 to 1500 mm / 0 to 60" range.
Discontinué!
Ce produit a été discontinué et n’est plus disponible.
Il n’y a pas de remplacement direct, mais nous vous recommandons:
Vous ne trouvez pas ce que vous cherchez? Nous ferons une recherche et vous aiderons à trouver ce dont vous avez besoin.
The top offset vernier scale allows you to directly read the inside dimensions without having to add the jaw blade width.
Caractéristiques
| Range | 0 to 1500 mm / 0 to 60" |
| Accuracy | ±0,10 mm |
| Graduation | 0,02 mm/ 0,001" |
| Inside Measuring From | 20.1 mm |
| Mass | 4850 g |
| Digital/Analog | Analog |
| With Upper Locking Screw | Yes |
| Inch-Metric | Metric/Inch |
| Range | 0 to 1500 mm / 0 to 60" |
| Accuracy | ±0,10 mm |
| Graduation | 0,02 mm/ 0,001" |
| Inside Measuring From | 20.1 mm |
| Mass | 4850 g |
| Digital/Analog | Analog |
| With Upper Locking Screw | Yes |
| Inch-Metric | Metric/Inch |