The disc micrometer hardened steel has 0 to 1” with a 20 mm disk and measures the root tangent length of the spur and helical gears and other hard-to-reach features.
The disc micrometer hardened steel has 0 to 1” with a 20 mm disk and measures the root tangent length of the spur and helical gears and other hard-to-reach features.
| Gamme | 0 à 25.4 mm (0 à 1") |
| Précision | ±0.0002" |
| Planéité | 0.00004" |
| Parallélisme | 0.0002" |
| Masse | 200 g (7.05 oz) |
| Numérique/Analogique | Analogique |
| Graduation | 0.001" |
| Échelle | Tambour et fourreau fini chrome satiné, ø18 mm (0.71") |
| Broche de mesure | Avec blocage de broche, ø6.35 mm (0.25"), pas de broche 0.635 mm |