The Mitutoyo outside micrometer features either a ratchet stop or friction thimble that applies constant measuring force on a workpiece for exact repetitive readings.
The Mitutoyo outside micrometer features either a ratchet stop or friction thimble that applies constant measuring force on a workpiece for exact repetitive readings.
Caractéristiques
Applications
| Unités | Métrique |
| Gamme | 225 à 250 mm (8.86 à 9.84") |
| Précision | ±5 μm |
| Cliquet/Tambour | Arrêt à cliquet |
| Masse | 1255 g (2.77 lbs) |
| Graduation | 0.01 mm (0") |
| Force de mesure | 5 à 10 N |
| Planéité | 0.6 μm |
| Parallélisme | 4 μm ou moins |
| Technologie | Mécanique |
| Sortie SPC | Non |
| Faces de mesure | À pointe de carbure |
| Unités | Métrique |
| Gamme | 225 à 250 mm (8.86 à 9.84") |
| Précision | ±5 μm |
| Cliquet/Tambour | Arrêt à cliquet |
| Masse | 1255 g (2.77 lbs) |
| Graduation | 0.01 mm (0") |
| Force de mesure | 5 à 10 N |
| Planéité | 0.6 μm |
| Parallélisme | 4 μm ou moins |
| Technologie | Mécanique |
| Sortie SPC | Non |
| Faces de mesure | À pointe de carbure |