This wireless logger allows for automatic data download to your PC and eliminates the need to change charts and pens. It will also continue to log information in the event of a power outage.
This wireless logger allows for automatic data download to your PC and eliminates the need to change charts and pens. It will also continue to log information in the event of a power outage.
Discontinué!
Ce produit a été discontinué et n’est plus disponible. Il n’y a pas de produit de remplacement direct. Ne vous inquiétez pas, nous avons quelques options pour vous aider à trouver ce dont vous avez besoin:
Visitez notre catégorie Température pour trouver des produits similaires.
Ou nous ferons une recherche et vous aiderons à trouver ce dont vous avez besoin:
Create a monitoring network with ease with the Dickson WT430 WiZARD2 Wireless Temperature Data Logger with Digital Display and Bottle Probe. This data logger features wireless connectivity for automatic data download to your PC and helps eliminate the need to change charts and pens. Email and text alerts keep you posted of updates to your system, and the device will even continue to log information during a power outage. The included probe with glycol bottle makes this device especially well-suited for vaccine temperature monitoring.
Caractéristiques
| Alarm Type | High/low, low battery, calibration due, lost communication |
| Calibration | N100, N300, N400 and N520 |
| Data Capacity | 32,000 points (16,000 per channel) |
| Download Type | Wireless |
| Enclosure | IP21-rated ABS plastic clam shell |
| Radio Frequency | 2.4 GHz |
| Environment | -22 to 122°F (-30 to 50°C); 0 to 95% RH, non-condensing |
| Cable | USB, male series A plug to 5-pin male series B mini plug |
| Compliance | RoHS, FCC part 15, CE |
| Battery Life | 6 months |
| Product Length | 1.7" (4.3 cm) overall; 6' (1.83 m) cable |
| Product Width | 4.25" (10.8 cm) |
| Product Height | 4.25" (10.8 cm) |
| Product Weight | 3 lbs (1.36 kg) |
| Alarm Type | High/low, low battery, calibration due, lost communication |
| Calibration | N100, N300, N400 and N520 |
| Data Capacity | 32,000 points (16,000 per channel) |
| Download Type | Wireless |
| Enclosure | IP21-rated ABS plastic clam shell |
| Radio Frequency | 2.4 GHz |
| Environment | -22 to 122°F (-30 to 50°C); 0 to 95% RH, non-condensing |
| Cable | USB, male series A plug to 5-pin male series B mini plug |
| Compliance | RoHS, FCC part 15, CE |
| Battery Life | 6 months |
| Product Length | 1.7" (4.3 cm) overall; 6' (1.83 m) cable |
| Product Width | 4.25" (10.8 cm) |
| Product Height | 4.25" (10.8 cm) |
| Product Weight | 3 lbs (1.36 kg) |