Log temperature and humidity data with this device. It offers USB downloading.
Log temperature and humidity data with this device. It offers USB downloading.
Discontinué!
Ce produit a été discontinué et n’est plus disponible. Il n’y a pas de produit de remplacement direct. Ne vous inquiétez pas, nous avons quelques options pour vous aider à trouver ce dont vous avez besoin:
Visitez notre catégorie Enregistreurs de données de capteurs internes pour trouver des produits similaires.
Ou nous ferons une recherche et vous aiderons à trouver ce dont vous avez besoin:
Install the compact, battery-powered Dickson TP425 Temperature and Humidity Data Logger wherever you need it. It gathers accurate environmental data for all of your monitoring needs. Plus, it features a digital display with audio/visual alarms and start/stop functionality for simple operation. Allows USB data downloading (cable not included).
Caractéristiques
| Display | LCD with 20-second update rate |
| Alarm | Audio/visual |
| Sample Interval | User selectable: 1 second to 24 hours, in 1-second increments |
| Cable Type | USB: male series A plug to 5-pin male series B mini plug |
| Calibration | N100, N300, N400, N520 |
| Channel Quantity | CH1: temperature; CH2: humidity |
| Data Capacity | 32,000 (16,000 per channel) |
| Download Type | USB (1 minute) |
| Range | Temperature: -4 to 158°F (-20 to 70°C); humidity: 0 to 95% RH non-condensing |
| Accuracy | Temperature:±0.8°F from 20 to 120°F, 1.8°F remaining (±0.44°C from -6 to 48°C, 1°C remaining); humidity: ±3% RH from 60 to 95% RH, ±2% RH from 0 to 60% RH |
| Sensor Type | Temperature: internal digital temperature sensor; humidity: monolithic IC humidity sensor |
| Protection Rating | IP20 |
| Environment | -4 to 158°F (-20 to 70°C) from 5 to 95% RH non-condensing |
| Battery Life | 1 year |
| Power Source | User-replaceable 123A lithium battery (included) |
| Product Length | 2.88" (7.32 cm); 6' (1.8 m) cable |
| Product Width | 2" (5.08 cm) |
| Product Height | 1.25" (3.18 cm) |
| Product Weight | 1 lb (0.45 kg) |
| Manufacturer Warranty | 12 months (limited) |
| Display | LCD with 20-second update rate |
| Alarm | Audio/visual |
| Sample Interval | User selectable: 1 second to 24 hours, in 1-second increments |
| Cable Type | USB: male series A plug to 5-pin male series B mini plug |
| Calibration | N100, N300, N400, N520 |
| Channel Quantity | CH1: temperature; CH2: humidity |
| Data Capacity | 32,000 (16,000 per channel) |
| Download Type | USB (1 minute) |
| Range | Temperature: -4 to 158°F (-20 to 70°C); humidity: 0 to 95% RH non-condensing |
| Accuracy | Temperature:±0.8°F from 20 to 120°F, 1.8°F remaining (±0.44°C from -6 to 48°C, 1°C remaining); humidity: ±3% RH from 60 to 95% RH, ±2% RH from 0 to 60% RH |
| Sensor Type | Temperature: internal digital temperature sensor; humidity: monolithic IC humidity sensor |
| Protection Rating | IP20 |
| Environment | -4 to 158°F (-20 to 70°C) from 5 to 95% RH non-condensing |
| Battery Life | 1 year |
| Power Source | User-replaceable 123A lithium battery (included) |
| Product Length | 2.88" (7.32 cm); 6' (1.8 m) cable |
| Product Width | 2" (5.08 cm) |
| Product Height | 1.25" (3.18 cm) |
| Product Weight | 1 lb (0.45 kg) |
| Manufacturer Warranty | 12 months (limited) |