This device logs pressure data. It is compact and offers intuitive operation.
This device logs pressure data. It is compact and offers intuitive operation.
Discontinué!
Ce produit a été discontinué et n’est plus disponible.
Voici le produit de remplacement direct :
With the Dickson PR350 Pressure Data Logger, recording and downloading your data has never been easier. Logging pressure values between 0 and 300 psi, this versatile tool is suited to a number of applications. Plus, it features USB data downloading, so you can simply transfer your pressure data onto a compatible PC. It's small, durable and easy to use for all your measurements.
Caractéristiques
| Range | 0 to 300 psi |
| Accuracy | 0.01 |
| Enclosure | IP65-rated stainless steel |
| Fitting | 0.25" (6.35 mm) NPT thread with 0.625" (15.88 mm) hex |
| Data Capacity | 32,512 points |
| Sample Interval | User selectable: from 1 second to 24 hours |
| Environment | -4 to 158°F (-20 to 70°C) from 0 to 100% RH |
| Calibration | N100, N300 |
| Channel | 1 pressure channel |
| Delayed Start | No |
| Download | USB (~45 seconds) |
| Battery Life | 1 year (at 5-minute sample rate) |
| Product Length | 2" (5.08 cm) |
| Product Width | 2" (5.08 cm) |
| Product Height | 2" (5.08 cm) |
| Range | 0 to 300 psi |
| Accuracy | 0.01 |
| Enclosure | IP65-rated stainless steel |
| Fitting | 0.25" (6.35 mm) NPT thread with 0.625" (15.88 mm) hex |
| Data Capacity | 32,512 points |
| Sample Interval | User selectable: from 1 second to 24 hours |
| Environment | -4 to 158°F (-20 to 70°C) from 0 to 100% RH |
| Calibration | N100, N300 |
| Channel | 1 pressure channel |
| Delayed Start | No |
| Download | USB (~45 seconds) |
| Battery Life | 1 year (at 5-minute sample rate) |
| Product Length | 2" (5.08 cm) |
| Product Width | 2" (5.08 cm) |
| Product Height | 2" (5.08 cm) |