DENT CT-HSC-020-U-7M Mini Hinged Current Transformer, 20 A
Modèle: CT-HSC-020-U-7M
Modèle: CT-HSC-020-U-7M
Disponibilité 1 Semaine
Quantité
Traceable Calibration Certificate Icon
Certificat d’étalonnage de traçabilité pour votre CT-HSC-020-U-7M Mini Hinged Current Transformer
Spécifications pour le Dent CT-HSC-020-U-7M
Window Size 0.4" (10 mm)
Current Range 0.25 - 40 A AC
Output 333 mV @ 20 A AC
16.65 mV/A AC
Ratio Error <0.5% from 0.25 to 40 A AC (typical)</td>
Phase Error <1.5° from 1 to 40 A AC<br> <2° From 0.25 to 1 A AC</td>
Case Material White Nylon, UL 94 V-0
Leads 600 V, 20 gage
Working Temperature 5 to 140°F (-15 to 60°C)
Working Voltage 600 VAC, Category III
Dielectric Strength 3520 VAC for 1 minute
Certifications Conforms to: UL STD 61010-1
Certified to: CAN/CSA STD C22.2 No. 61010-1
Le Dent CT-HSC-020-U-7M comprend
Poser une question sur le DENT CT-HSC-020-U-7M Mini Hinged Current Transformer, 20 A
Window Size 0.4" (10 mm)
Current Range 0.25 - 40 A AC
Output 333 mV @ 20 A AC
16.65 mV/A AC
Leads 600 V, 20 gage