Le Mitutoyo SJ-220 est un rugosimètre compact et performant, conçu pour des mesures sur site faciles et précises. Doté d'un écran tactile convivial, d'une connectivité sans fil et d'une autonomie de pile prolongée permettant jusqu'à 1000 mesures par charge, le SJ-220 offre précision et efficacité sans nécessiter d'équipement encombrant. Sa technologie avancée assure une évaluation précise de la rugosité, répondant aux dernières normes ISO 21920, ce qui en fait un outil indispensable pour le contrôle de la qualité dans tout environnement de fabrication.
Le Mitutoyo SJ-220 est un rugosimètre compact et performant, conçu pour des mesures sur site faciles et précises. Doté d'un écran tactile convivial, d'une connectivité sans fil et d'une autonomie de pile prolongée permettant jusqu'à 1000 mesures par charge, le SJ-220 offre précision et efficacité sans nécessiter d'équipement encombrant. Sa technologie avancée assure une évaluation précise de la rugosité, répondant aux dernières normes ISO 21920, ce qui en fait un outil indispensable pour le contrôle de la qualité dans tout environnement de fabrication.
The 178-742-13 SJ-220 series of surface roughness measuring instruments offers excellent portability and ease of use on-site, it now also provides touch screen functionality for intuitive operability. Equipped with a built-in battery, it can perform measurements even in environments where power is not available and can be used approximately 1000 times on a full charge. Cableless and paperless work is also made possible by using the Wireless Unit for Measuring Instrument U-WAVE-TIB. This is a user-friendly device that provides compatibility and versatility to meet the diverse needs of manufacturing sites.
Caractéristiques
| Range X-Axis | .7″/17.5mm |
| Measuring Force | 4mN |
| Stylus Tip (Diamond, angle °/ tip radius) | 90 / 5μm |
| External I/O | USB I/F, Digimatic output, Printer output, RS-232C I/F, Footswitch I/F |
| Measuring Speed | .01, .02, .03 in/s / .25, .50, .75 mm/s |
| Returning Speed | .039 in/s / 1 mm/s |
| Detector Z-Range | 1000, 14400, 4000 μin / 100, 25, 360 μm |
| Detector Z-Range Resolution | .08, .20, .80 μin / .002, .006, .02 μm |
| Skid Radius of Curvature | 40 mm |
| Skid Force | less than 400 mN |
| Detector Type | Differential inductance |
| Power Supply (battery) | Rechargeable Ni-MH |
| Power Supply | AC Adapter |
| Charging Time | 4 hrs |
| Endurance | 1000 measurements (approx) |
| External Data Storage | Micro SD card |
| Display Unit | 2.05 x 2.59 x 6.3 in / 52.1 x 65.8 x 160 mm |
| Drive Unit | 4.5 x 9 x 1 in / 115 x 23 x 26 mm |
| Mass | 1.1 lbs / .5 kg |
| Range X-Axis | .7″/17.5mm |
| Measuring Force | 4mN |
| Stylus Tip (Diamond, angle °/ tip radius) | 90 / 5μm |
| External I/O | USB I/F, Digimatic output, Printer output, RS-232C I/F, Footswitch I/F |
| Measuring Speed | .01, .02, .03 in/s / .25, .50, .75 mm/s |
| Returning Speed | .039 in/s / 1 mm/s |
| Detector Z-Range | 1000, 14400, 4000 μin / 100, 25, 360 μm |
| Detector Z-Range Resolution | .08, .20, .80 μin / .002, .006, .02 μm |
| Skid Radius of Curvature | 40 mm |
| Skid Force | less than 400 mN |
| Detector Type | Differential inductance |
| Power Supply (battery) | Rechargeable Ni-MH |
| Power Supply | AC Adapter |
| Charging Time | 4 hrs |
| Endurance | 1000 measurements (approx) |
| External Data Storage | Micro SD card |
| Display Unit | 2.05 x 2.59 x 6.3 in / 52.1 x 65.8 x 160 mm |
| Drive Unit | 4.5 x 9 x 1 in / 115 x 23 x 26 mm |
| Mass | 1.1 lbs / .5 kg |