The vernier caliper with nib style jaws comes with round measuring faces for accurate ID measurement. It has fine adjustment carriage to feed the slider finely. The caliper has a metric/metric dual scale and 0 to 1500 mm range.
The vernier caliper with nib style jaws comes with round measuring faces for accurate ID measurement. It has fine adjustment carriage to feed the slider finely. The caliper has a metric/metric dual scale and 0 to 1500 mm range.
Discontinué!
Ce produit a été discontinué et n’est plus disponible.
Voici le produit de remplacement direct :
The top offset vernier scale allows you to directly read the inside dimensions without having to add the jaw blade width.
Caractéristiques
| Range | 0 to 1500 mm |
| Accuracy | ±0,10 mm |
| Graduation | 0,02 mm |
| Inside Measuring From | 20.1 mm |
| Mass | 4850 g |
| Digital/Analog | Analog |
| With Upper Locking Screw | Yes |
| Inch-Metric | Metric |
| Range | 0 to 1500 mm |
| Accuracy | ±0,10 mm |
| Graduation | 0,02 mm |
| Inside Measuring From | 20.1 mm |
| Mass | 4850 g |
| Digital/Analog | Analog |
| With Upper Locking Screw | Yes |
| Inch-Metric | Metric |