Model: E660B10DC24
Trumeter E660 Series Non-Reset Totalizing Counter, 24 V DC, 10 CPS, base mount
Model: E660B10DC24
A base-mount, non-reset 6-digit totalizing counter designed for high-volume OEM applications in demanding environments. This operates on 24 V DC, supports 10 CPS, delivering reliable counting across a wide temperature range.
Availability 2 to 3 Weeks
Quantity
Trumeter E660B10DC24 Offers
Features
  • 6-digit display
  • Rugged and reliable
  • Cost-effective
  • Multiple voltage options
  • Long operating life
  • Compact ABS housing
  • Multiple mounting options
  • Wide operating temperature range
  • Electro-mechanical power
Applications
  • Vending machines
  • Gaming and amusement equipment
  • Elevators
  • Access control
  • Ticket dispensers
  • Industrial equipment and commercial machines
Trumeter E660B10DC24 Specifications
Counter Type Totalizing Counter
Power Type Electro-Mechanical
Housings Base Mount, Panel Mount, Rear Mount, Front Mount
Operating Voltage 24 VDC (+/-10%)
Display Six digit, 0.11" (2.8 mm) high. White on black
Count speed 10 CPS. 50/50 ratio on/off
Maximum on time Infinite
Reset None
Termination UL/CSA wire leads, 13.78" (350 mm)
Operating temperature 23 to 104°F (-5 to 40°C)
Storage temperature 14 to 122°F (-10 to 50°C)
Weight 1 oz (28.35 grams)
What's included with the Trumeter E660B10DC24
Ask a question about Trumeter E660 Series Non-Reset Totalizing Counter, 24 V DC, 10 CPS, base mount
Customer Reviews for the Trumeter E660B10DC24
Trumeter E660B10DC24 Offers
Features
  • 6-digit display
  • Rugged and reliable
  • Cost-effective
  • Multiple voltage options
  • Long operating life
  • Compact ABS housing
  • Multiple mounting options
  • Electro-mechanical power
Applications
  • Vending machines
  • Elevators
  • Access control
  • Ticket dispensers
Power Type Electro-Mechanical
Maximum on time Infinite
Reset None
Weight 1 oz (28.35 grams)