Trumeter 15T-05SF-0360NV1QPP-J00 Thru-Bore Performance Encoder, 360 PPR, 18" Cable
Model: 15T-05SF-0360NV1QPP-J00 | UPC: 5060144889577
Availability 2 to 3 Weeks
Quantity
Trumeter 15T-05SF-0360NV1QPP-J00 Offers
Features
  • Delivers high-performance encoding with its integral bearing set
  • Flex mounting system has a higher tolerance for axial misalignment or radial shaft run-out
  • Low-profile design fits seamlessly into your setup
  • Sealed housing helps protect against environmental irritants
Applications
  • Servo motor control
  • Robotics
  • Specialist assembly machines
  • Digital plotters
  • High power motors
Trumeter 15T-05SF-0360NV1QPP-J00 Specifications
Bore 0.393" (10 mm) thru bore
Mounting 1.812" (46 mm) slotted flex mount
Cycles per Revolution 360 PPR
Commutation None
Input Voltage 5 to 28 VDC
Number of Channels Quadrature A and B
Output Type Push-pull
Connector Type 18" (45.72 cm) cable wit 5-pin M12 connector
Operating Temperature Standard: -4 to 185°F (-20 to 85°C)
Environment Storage temperature: -13 to 185°F (-25 to 85°C); humidity: 98% RH non-condensing
Max Shaft Speed 8,000 rpm
Accuracy Within 0.017° mechanical or 1 arc minute from true position
Maximum Frequency Standard: 200 kHz for CPR 1 to 2,540; 500 kHz for CPR 2,541 to 5,000; 1 MHz for CPR 5,001 to 10,000
Sealing IP50 (standard)
Certification None (standard)
Product Width 1.5" (38 mm) diameter
Product Height 1" (25.4 mm)
Product Weight 3 oz (0.19 g)
Click here for complete specifications on the Trumeter 15T-05SF-0360NV1QPP-J00
What's included with the Trumeter 15T-05SF-0360NV1QPP-J00
Ask a question about Trumeter 15T-05SF-0360NV1QPP-J00 Thru-Bore Performance Encoder, 360 PPR, 18" Cable
Customer Reviews for the Trumeter 15T-05SF-0360NV1QPP-J00
Features
Applications
  • Servo motor control
  • Robotics
  • Specialist assembly machines
  • Digital plotters
  • High power motors
Bore 0.393" (10 mm) thru bore
Cycles per Revolution 360 PPR
Commutation None
Input Voltage 5 to 28 VDC
Output Type Push-pull
Max Shaft Speed 8,000 rpm
Sealing IP50 (standard)
Certification None (standard)
Product Height 1" (25.4 mm)
Product Weight 3 oz (0.19 g)