RKI 35-3001A-01-03 Sample Draw Sensor with transmitter, IR methane, 0 to 100% volume
Model: 35-3001A-01-03
Model: 35-3001A-01-03
Water and corrosion-resistant, this sample draw sensor is the answer to your system maintenance needs. Featuring a built-in pump powered from 24 V DC, this sensor performs single-person calibrations and remote sampling at up to 5000' from a controller, and interfaces to any RKI or third-party control systems.
Availability 2 to 3 Weeks
Quantity
RKI 35-3001A-01-03 Offers
Features
  • Available in LEL, O22, H2S, CO, CO2, H2 (ppm or LEL)
  • Multigas versions available with sensors in one enclosure
  • Internal sample pump with 100' range
  • Flowmeter and LED's for operational status
  • Low flow indication
  • NEMA 4X enclosure
  • Operates on 24 V DC input
  • Optional 4-20 mA output
Applications
  • Petrochemical plants
  • Refineries
  • Water and wastewater treatment plants
  • Pulp and paper mills
  • Gas, telephone, and electric utilities
  • Parking garages
  • Manufacturing facilities
  • Steel
  • Automotive
  • HVAC/R
RKI 35-3001A-01-03 Specifications
Target Gas and Detection Range Methane (CH4): 0 - 100% volume
Input Power 24 V DC nominal (18.5 V DC to 30 V DC)
Sampling Method Sample-draw
Sample Flow 3.0 SCFH typical, with no inlet or exhaust line
Flow to Sensor 1.0 SCFH (nominal)
Low Flow Setpoint 0.6 ±0.1 SCFH
Response Time 90% in 30 seconds
Accuracy ±5% of reading or ±2% LEL (whichever is greater)
Construction (Housing) Fibreglass/polyester (NEMA 4X)
Dimensions 8.5 x 6.5 x 4.25" (215.9 x 165.1 x 107.9 mm)
Click here for complete specifications on the RKI 35-3001A-01-03
What's included with the RKI 35-3001A-01-03
Customer Reviews for the RKI 35-3001A-01-03
RKI 35-3001A-01-03 Offers
Features
  • Low flow indication
  • NEMA 4X enclosure
  • Operates on 24 V DC input
  • Optional 4-20 mA output
Applications
  • Petrochemical plants
  • Refineries
  • Pulp and paper mills
  • Parking garages
  • Manufacturing facilities
  • Steel
  • Automotive
  • HVAC/R
Sampling Method Sample-draw