Precision Instruments M2R200HX Torque Wrench, 30 to 200 in-lbs, 3/8" drive
Model: M2R200HX
Model: M2R200HX
Constructed with a 3/8" (9.5 mm) square drive and a 9.87" (25.1 cm) overall length, this torque wrench operates across a 30 to 200 in-lb range in 1 in-lb increments. It utilizes a patented roller-release mechanism that removes 95% of internal friction to maintain 3% accuracy in both clockwise and counter-clockwise directions. Furthermore, the external calibration system allows for adjustments to the spring rate and direction without disassembling the tool.
Availability 2 to 3 Weeks
Quantity
Precision Instruments M2R200HX Offers
Features
Precision Instruments M2R200HX Specifications
Requirements ANSI / ASME B107.14 m, GGG-W-00686C, BS6073: 1988, ISO6789
Overall Length 9.87" (25.1 cm)
Drive Type 3/8" (9.5 mm) Square
Torque Range 30 to 200 in-lbs
Increments 1 in-lbs
Effective Length at 20% of Full Scale 8.18" (20.8 cm)
Effective Length at Full Scale 7.28" (18.5 cm)
Minimum Overall Length 8.97" (22.8 cm)
What's included with the Precision Instruments M2R200HX
Ask a question about Precision Instruments M2R200HX Torque Wrench, 30 to 200 in-lbs, 3/8" drive
Customer Reviews for the Precision Instruments M2R200HX
Features
Overall Length 9.87" (25.1 cm)
Torque Range 30 to 200 in-lbs
Increments 1 in-lbs