Cementex IS12-19ML 12-Point Insulated Deep Impact Socket, 19 mm, 0.5" square drive
Model: IS12-19ML | UPC: 696812007414
Use the insulated socket with your compatible tool. The socket is rated to 1,000 VAC to help ensure safe use on the job site.
Availability 2 to 3 Weeks
Quantity
Cementex IS12-19ML Offers
Easily tighten or loosen fasteners with the Cementex IS12-19ML 12-Point Insulated Deep Wall Socket. The socket's unique coating allows for use in tight spaces, and it is rated to 1,000 VAC for working on or around live parts.
Features
  • 1000-VAC rated design offers safe use when working on or around live parts
  • Unique coating allows the socket to be used in tight spaces
Cementex IS12-19ML Specifications
Product Type Insulated socket
Deep Well Yes
Number of Points 12-point
Metric/SAE Metric
Socket Size(s) Included 19 mm
Color Red
Application(s) Tightening and loosening fasteners
Socket Type(s) Deep
Drive Size 0.5" (12.7 mm)
Approvals ASTM F1505, IEC 60900, OSHA 1910.331-335, NFPA 70E, CSA-Z462
What's included with the Cementex IS12-19ML
Ask a question about Cementex IS12-19ML 12-Point Insulated Deep Impact Socket, 19 mm, 0.5" square drive
Customer Reviews for the Cementex IS12-19ML
Cementex IS12-19ML Offers
Features
Product Type Insulated socket
Deep Well Yes
Number of Points 12-point
Metric/SAE Metric
Socket Size(s) Included 19 mm
Color Red
Socket Type(s) Deep
Drive Size 0.5" (12.7 mm)