Cementex IH38-05MXL Hex Bit Socket, 5 mm, 6" L
Model: IH38-05MXL | UPC: 696812130778
Availability 2 to 3 Weeks
Quantity
Cementex IH38-05MXL Offers
Safely tighten or loosen hex fasteners with the Cementex IH38-05MXL Hex Bit Socket. The socket is compatible with insulated tools with a 0.38" (9.65 mm) square drive, and the 1,000-VAC rated design helps enable safe use on the job site.
Features
  • Compatible with a variety of insulated tools
  • 1000-VAC rated design for safe use on the job site
  • Equipped with a 0.38" (9.65 mm) square drive
  • Made in the USA
Cementex IH38-05MXL Specifications
Product Type Hex bit socket
Hex Yes
Application(s) Tightening and loosening fasteners
Socket Type(s) Other
Approvals ASTM 1505, IEC 60900, OSHA 1910.331-335, NFPA 70E, CSA-Z462
Product Length 6" (152.4 mm)
Metric/SAE Metric
Socket Size(s) Included 5 mm
Color Red
Quantity 1
What's included with the Cementex IH38-05MXL
Ask a question about Cementex IH38-05MXL Hex Bit Socket, 5 mm, 6" L
Customer Reviews for the Cementex IH38-05MXL
Cementex IH38-05MXL Offers
Features
  • Made in the USA
Product Type Hex bit socket
Hex Yes
Socket Type(s) Other
Product Length 6" (152.4 mm)
Metric/SAE Metric
Socket Size(s) Included 5 mm
Color Red
Quantity 1